Akademia muzyczna w Łodzi
EOG
EOG
Konserwacja i Rewitalizacja Dziedzictwa Narodowego
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

PROJEKT

Stworzenie nowoczesnej przestrzeni koncertowej
i zachowanie historycznego dziedzictwa kulturowego Łodzi
poprzez realizację prac konserwatorsko-rewitalizacyjnych w Pałacu Karola Poznańskiego
w ramach programu „Konserwacja i Rewitalizacja Dziedzictwa Kulturowego”
Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014
i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014

Pałac Muzyki

Ponad 100-letnia siedziba Akademii Muzycznej w Łodzi jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych pałaców Łodzi wpisanym – jako zespół pałacowo-parkowy – do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Historia Pałacu

Główną siedzibą Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi jest zabytkowy Pałac przy ul. Gdańskiej 32, wzniesiony w latach 1904–08 dla Karola Poznańskiego, jednego z dyrektorów spółki akcyjnej wyrobów bawełnianych, syna słynnego łódzkiego fabrykanta Izraela Kalmanowicza Poznańskiego.
Pałac wybudowany według projektu Adolfa Zelingsona pełnił funkcję rezydencji mieszkalnej do 1939 roku. Podczas II wojny światowej mieściła się tutaj niemiecka Städtische Musikschule, która działała niemal do końca roku 1944. Budynek stał się siedzibą Akademii Muzycznej od pierwszych chwil jej istnienia, czyli od pierwszych tygodni 1945 roku.

Pałac został zaprojektowany na planie podkowy jako budynek jednopiętrowy, z wysokimi suterenami i mieszkalnym poddaszem. Składa się z dwóch skrzydeł bocznych i części frontowej, w której na obu kondygnacjach znajdowały się pomieszczenia reprezentacyjne: salony i jadalnie, przeszklone halle, gabinety i buduary. Na piętrze znajduje się również ogród zimowy przykryty efektownym szklanym dachem, widocznym od strony przypałacowego parku. Pałac miał charakter reprezentacyjny, co podkreślono pełnymi przepychu wnętrzami. Wnętrza zachwycają różnorodnością zdobienia z motywami pochodzącymi z renesansu, baroku, rokoka oraz elementami modernistycznymi. Z olbrzymim kunsztem wykonane zostały boazerie z różnogatunkowego drewna, bogato dekorowane stiukowe sufity, marmurowe kominki, sztukatorskie dekoracje, witraże, żyrandole, kinkiety, meble. W stanie niezmienionym zachowała się wewnętrzna klatka schodowa z wachlarzowymi schodami, wyłożona marmurem, z pięknym witrażem z warsztatu Richarda Schleina z Zittau. Pomieszczenia w skrzydłach bocznych służyły domownikom, w suterenach mieściły się pomieszczenia gospodarcze i kotłownia centralnego ogrzewania (był to pierwszy budynek w Łodzi posiadający centralne ogrzewanie już w fazie projektu).

Ponad 100-letnia siedziba Akademii Muzycznej w Łodzi to jeden z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych pałaców Łodzi. Budowla niezmiennie zachwyca gości z kraju i zagranicy, turystów i filmowców. Pałac wystąpił m.in. w słynnym filmie Andrzeja Wajdy „Ziemia obiecana”.

Akademia

90-716 Łódź, ul. Gdańska 32
tel. +48 42 662 16 00

www.amuz.lodz.pl

Biuro Projektu

BIURO PROJEKTU
tel. +48 42 662 16 29

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 
 

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.

www.eeagrants.org

W celu zapewnienia pełnej funkcjonalności, strona używa plików cookies (ciasteczek),
które są zapisywanye na Twoim komputerze zgodnie z ustawieniami przeglądarki, z której korzystasz.

Jeżeli nie akceptujesz tego faktu, zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść naszą stronę.