Historia Pałacu
Główną siedzibą Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi jest zabytkowy Pałac przy ul. Gdańskiej 32, wzniesiony w latach 1904–08 dla Karola Poznańskiego, jednego z dyrektorów spółki akcyjnej wyrobów bawełnianych, syna słynnego łódzkiego fabrykanta Izraela Kalmanowicza Poznańskiego.
Pałac wybudowany według projektu Adolfa Zelingsona pełnił funkcję rezydencji mieszkalnej do 1939 roku. Podczas II wojny światowej mieściła się tutaj niemiecka Städtische Musikschule, która działała niemal do końca roku 1944. Budynek stał się siedzibą Akademii Muzycznej od pierwszych chwil jej istnienia, czyli od pierwszych tygodni 1945 roku.
Pałac został zaprojektowany na planie podkowy jako budynek jednopiętrowy, z wysokimi suterenami i mieszkalnym poddaszem. Składa się z dwóch skrzydeł bocznych i części frontowej, w której na obu kondygnacjach znajdowały się pomieszczenia reprezentacyjne: salony i jadalnie, przeszklone halle, gabinety i buduary. Na piętrze znajduje się również ogród zimowy przykryty efektownym szklanym dachem, widocznym od strony przypałacowego parku. Pałac miał charakter reprezentacyjny, co podkreślono pełnymi przepychu wnętrzami. Wnętrza zachwycają różnorodnością zdobienia z motywami pochodzącymi z renesansu, baroku, rokoka oraz elementami modernistycznymi. Z olbrzymim kunsztem wykonane zostały boazerie z różnogatunkowego drewna, bogato dekorowane stiukowe sufity, marmurowe kominki, sztukatorskie dekoracje, witraże, żyrandole, kinkiety, meble. W stanie niezmienionym zachowała się wewnętrzna klatka schodowa z wachlarzowymi schodami, wyłożona marmurem, z pięknym witrażem z warsztatu Richarda Schleina z Zittau. Pomieszczenia w skrzydłach bocznych służyły domownikom, w suterenach mieściły się pomieszczenia gospodarcze i kotłownia centralnego ogrzewania (był to pierwszy budynek w Łodzi posiadający centralne ogrzewanie już w fazie projektu).
Ponad 100-letnia siedziba Akademii Muzycznej w Łodzi to jeden z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych pałaców Łodzi. Budowla niezmiennie zachwyca gości z kraju i zagranicy, turystów i filmowców. Pałac wystąpił m.in. w słynnym filmie Andrzeja Wajdy „Ziemia obiecana”.